Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kefir

28.04.2021
15
Kefir

Kefir, Kafkasya da yaşayan insanların sıklıkla kullandıkları sütün mayalandırılmasıyla elde edilen bir süt mahsulüdür. Son senelerde bu süt mahsulü Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde de yapılmaya başlanmıştır.

Kefir imali için laktik asit ve streptokok grubundan bakterilerle, mayaların bulunduğu kefir taneleri zorunludur. Bugün kefir taneleri Ülkemizdeki Ziraat Fakültelerinin Süt Teknolojisi Kısımlarında hazırlanmaktadır. Kefir taneleri ilik suda 30-32 derece 3 saat nemlendirilir. Bu vakit içinde taneler su sürükleyerek şişer. Yüzeyde şişerek karnabahar görünümü almış kefir taneleri alınır ve su ile yıkandıktan sonra steril edilmiş ve soğutulmuş yağsız süte, 1 kısım kefir tanesi, 3 kısım süt olmak üzere aşılanır. Karışım, serince bir yerde 10-20 derece 24 saat mayalanmaya vazgeçilir. Mayalanma sonunda yüzeydeki taneler artık çalışır vaziyete gelmiştir. Evvelden kaynatılmış ve soğutulmuş 12-15 0C sütün kilosuna bu tanelerden 20-30 gr. ilave edilerek üzeri pak bir bezle kapatılır. Serin bir yerde 12-15 derece 8-14 saat yakalanır. Bu vakitte sık sık karıştırılır ve zamanın sonunda süzülerek kefir taneleri parçalar ve tanesiz kısım şişelere konarak 1-2 gün bekletildikten sonra kullanılır: Kefirin tatlı olması istenirse, bekletme süresi kısa olur. Taneler 8-10 gün ıslak olarak saklanabilir. Uzun vakit gizlemek için tülbente sarılıp kurutulur. Kefir yapılacağında bu taneler yukarıyadaki biçimde kullanılır.

İyi bir kefir, akıcı kıvamda, homojen ve parlak görünüşlüdür. Mayalanma sırasında karbondioksit oluştuğundan köpüklüdür. Kefir serin yerde buzdolabı yakalanmalıdır, oda sıcaklığında bozulur.

Kefirin besleyici bedeli, yoğurt gibidir. Mayalanma sırasında içerisinde artan faydalı bakteri ve mayalar, bedene giren hasarlı mikropların tesirini eksiltebilmektedir. Özellikle, barsak enfeksiyonlarında ishal, dizanteri kolera vb. bereketlidir. Ayrıca sedef, egzama, apse gibi ten hastalıklarında, yüksek tansiyonda kefirin faydalı olduğu bildirilmiştir.

Sütün kefir gidişatına gelmesi için mayalanma sırasında sütün prbitkieini, kazeinde. ve süt şekeri laktozda dağılınma olur. Bu sebeple süte göre kefirin sindirimi basittir. Laktozu hazmedemedikleri için süt içtiklerinde karın sızısı, ishal gibi bulgu görülenler için uygun olur.

Kefirin bu faydalı tesirleri bir miktarda yoğurt için de mevzubahisidir. Kefir tanelerinin temini ve imalinin yoğurda göre daha efor olması sebebiyle yoğurt gibi yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Kaynak : Genel Beslenme Ayşe Baysal

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.