Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

KEREVİZ YE, DURGUN KAL

10.06.2021
2
KEREVİZ YE, DURGUN KAL

Akdeniz mutfağının ehemmiyetli lezzetlerinden kereviz, kapsadığı maddeler sayesinde asaplılığı önlüyor. B vitamini, demir ve kireç güzergahından zengin olan kereviz, şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi geliyor…

Akdeniz mutfağının ehemmiyetli besinleri arasında yer alan kerevizin, kapsadığı maddeler sayesinde insanları asaplılık halinden uzak yakaladığı bildirildi.

Salatası, çorbası, zeytinyağlı yemeği yapılarak tüketilebildiği gibi, yemeklere kendine özgü bir lezzet de katan kereviz, kapsadığı kıymetlerle seçenek tıpta birçok hastalığın rehabilitasyonunda da kullanılıyor.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bvefatı Öğretim Azası Prof. Dr. Rahmi Türk, kış mevsiminin ehemmiyetli sebzeleri arasında yer alan kerevizin, besleyici özelliğinin yanı gizeme sağlık açısından birçok faydayı olduğunu söyledi.

Yaprak ve kök kerevizi olarak iki çeşidi bulunan ve anavatanı Güney Avrupa olan kerevizin, deniz havası alan rutubetli yerlerde yetiştiğini ve soğuk havada basitçe don yakaladığını anlatan Prof. Dr. Türk, lezzeti ve besin kıymetinde kayıp alana gelmemesi için alırken don yememiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

ASAPLARINIZA DOMİNANT OLMAK İÇİN

Kerevizin en çok içeriğindeki sedanonik anhidrit , sedanolin , limonen , palmitik asid ve gayakol gibi maddeler sayesinde akılsal bitkinliğin giderilmesine iyi geldiğini kaydolan Prof. Dr. Türk, B vitamini, demir ve kireç kapsayan kerevizin, unutkanlığı ve asap bitkinliğini giderdiğini bildirdi.

İdrar söktürücü özelliğe de sahip bulunan kerevizin, böbrek taşı ve kumlarının düşürülmesine dayanakçı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Türk, kerevizin şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi geldiğine sözlerine ilave etti. Kereviz hakkında detaylı balaka için TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.