Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

MEYVE SULARININ FAYDALARI

26.04.2021
10

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ve sağlıklı bir ömür geçirmenin yolu bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten geçiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için de bol bol vitamin, antioksidan ve mineral şart.

Bedenin lüzum dinlediği bu sağlık kaynağı ise meyve suyunda saklı. Uzmanlar, bünyeyi sağlam yakalamak için bol ölçüde A, C ve E vitamini ile muhtelif antioksidanlar kapsayan meyve suyu harcanmasını öneriyor. Peki hangi meyve suyu neye yarıyor:

Portakal suyu: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı güçlü bir korunma oluşturuyor. Kapsadığı C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü eksiltiyor. Ayrıca içeriğinde bulunan bioflavin isimli antioksidan sayesinde kılcal damarları kuvvetlendirerek kalbin hasar görmesini engelliyor. Pbitkiasyum içeriğiyle de tansiyonun dengelenmesine dayanakçı oluyor, aynı zamanda cildi hoşlaştırıyor.

Nar suyu: Kolesterol ve şekeri dengeleyerek kalp sağlığına gözetiyor. illet hastalık hücrelerinin büyümesini de engelliyor. Ayrıca, ishali kesmeye, bağırsaklardaki asalakları düşürmeye de tesirli. Nar suyunun idrar söktürücü ve kan yapıcı özelliği de bulunuyor.

Vişne suyu: Ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olan vişnede A vitamini ve pbitkiasyum bulunuyor. Kandaki asitleşmeyi de arınan vişne suyu, bedende biriken fazla suyun dışarı atılmasını, mide ve karaciğerin kumpaslı olarak çalışmasını da sağlıyor. Ayrıca, idrar söktürücü özelliği de bulunuyor.

Kayısı suyu: Kapsadığı A, E ve B3 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, pbitkiasyum ve fosfor sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirip kan üretimine dayanakçı oluyor, asapları rahatlatıyor. Kalsiyum ve magnezyum oranıyla da kemik erimesini önlüyor. İçeriğindeki betakarbitkien, akciğer illet hastalıkinin, kalp hastalıklarının ve kataraktın önlenmesinde rol oynuyor.

Elma suyu: Elma bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği olan B3 ve E vitamini, pbitkiasyum ve bol ölçüde pektin kapsıyor. Kan şekerini hakimiyet altında yakalayan elma suyu baş sızısına da iyi geliyor. Ayrıca böbreklerin arınılmasını ve kolesterolün düşürülmesini sağlıyor. Bunların dışında, romatizma, gut ve mide rahatsızlıklarına karşı panzehir tesiri gösteriyor. Akciğer illet hastalıkine tutulma tehlikesini eksiltiyor, tansiyonun yükselmesini yasaklıyor.

Şeftali suyu: Şeftali kapsadığı A, B3 ve C vitaminleri, folik asit, betakarbitkien ve pbitkiasyum ile gribe karşı bedenin korunma mekanizmasını kuvvetlendiriyor. Antioksidan özelliği ile zehirli maddelerin bedene vereceği hasarları eksiltiyor. Asap sistemini pozitif etkiliyor ve uykusuzluğu gideriyor. Böbreklerin ve safrakesesinin kumpaslı çalışmasını sağlıyor.

Üzüm suyu: ‘Bol ölçüde A ve C vitamini, muhtelif mineraller ve demir ile pbitkiasyum kapsıyor. Antioksidan özellikli olduğu için cildin ihtiyarlamasını geciktiriyor. Kan yapıcı özelliğinin yanı gizeme romatizma sızılarına iyi gelip kalp sistemine tertip ediyor, vücutsal ve akılsal bitkinlikleri gideriyor.

Domates suyu: Kapsadığı C ve E vitaminleri, pbitkiasyum ve öbür mineralleri ile de sağlık için oldukça faydalı. Domates suyunda bol ölçüde bulunan C vitamini ve bir antioksidan olan likopen, bedeni grip ve nezleden koruyor. Ayrıca likopen bedeni kalp hastalıkları ve illet hastalıke karşı da koruyor.

Meyve suyu yüzde 100 meyveden üretilmeli

Beynelmilel standartlara ve Türk Yiyecek Kodeksi’ne göre meyve suyu ve eşi meşrubatlar, kapsadıkları meyve oranına göre üç gruba dağılıyor: Meyve suyu, meyve nektarı ve meyveli meşrubat. Meyve suları yüzde 100 meyveden üretiliyor. Meyve nektarlarında ise çeşidine göre meyve oranı yüzde 25 ile yüzde 50 arasında değişiyor. Meyveli meşrubatlardaki meyve oranı da yüzde 10 ortamında. Dolayısıyla meşrubattaki hakikat meyve oranı çoğaldıkça, bunun bedene verimi de çoğalıyor. Uzmanlar, yüzde 100 meyveden üretilen meşrubatların seçim edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Almanlar senede 46, biz ise 4,5 lt. meyve suyu harcıyoruz

Meyve Suyu Sanayisi Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de birey başına senede 4,5 litre meyve suyu harcanıyor. Bu sayı ABD’de 36, Almanya’da ise 46 litreye çıkıyor. Türkiye’deki tüketim 1970’lerde birey başına 0,5 litre seviyesindeydi. Meyve suyu üreticileri on sene içinde tüketimi 20 litreye çıkarmayı kastediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.