Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

PROPOLİS

09.11.2021
19
PROPOLİS

Arının reçine salgılayan ağaçlardan muhtelif çam cinsleri, atkestanesi, gürgen, söğüt, karaağaç, kayın, kestane, kayak tomurcukları gibi. toplayarak kovan çatlaklarını, kapısını sıvamak için yaptığı maddedir. Yanı gizeme kovana girip can veren fare, kertenkele gibi, dışarı atamadıklarını da her yönden hasarsız gidişata getirebilmek için bu madde ile sıvar. Propolis çok iyi bir dezenfekte maddesidir. Daha Önceki Mısırlıları n ölülerini mumyalamakta, Yunanlılar ve Romalıların yaraları rehabilitasyon etmekte kullandıkları ileri sürülen propolis, uzun vakit umursamamaya uğramış, hatta unutulmuşsa da, son senelerde insan sağlığındaki pozitif kıymeti tekerrür anlaşılarak incelenmeye, kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkemizde propolise muhtelif isimler verilmektedir: Eğir mumu, şayet mumu, eğil mumu, eğin mumu, çarpık mum, girabolu, girebo, kirebeli, kirebolu, pirebolu.

Rengi: Arının topladığı yöreye göre değişirse de, sarımsı kahverengi kırmızımsı yeşildir.

Saklanması: Ağzı sıkıca kapanabilen ışık geçirmez kaplarda 3-8 derece arasında saklanır.

Yan tesirleri: İçindeki çiçektozunun %1 insanda alerji yapması dışında herhangi bir yan tesiri yoktur.

Propolis suda erimediğinden toz olarak alındığında bozulmadan dışarı çıkar. En az %70, en çok %90lık içkide eritilerek kullanılır.

İçindeki birkaç madde: İçindeki maddelerin oranı yöreye göre değişir. Örneğin içersindeki balmumu oranı %10 ile %40 arasında değişebilir. Reçine, balsam. balmumu, çiçektozları, muhtelif mineraller alüminyum, bakır, çinko, demir, kalsiyum, mangan, silisyum, stronsiyum, vanadyum, vitaminler E, H, P, B kompleksi, yağ asitleri. Bunların dışında flavone, vanilin, isovanilin, aminoasit,…

Son senelerde doktorların tahlilcilerin yayınladığı raporlardan propolisle iyi sonuçlar alındığını okuyoruz. Birçok hastalıkta hastaların büyük bölümünün şikayetlerinin ortadan kalktığı, değişik bölümünde hastalığın görülür derecede gerilediği, çok az bölümünde ise, tesirsiz kaldığı bildirilmektedir. Günümüzde birçok hastalığa karşı kullanılmakta, kullanılma alanı daha da genişletilmeye çalışılmaktadır. Genellikle ergenlik çağına gelen gençlerde yüzde görülen rahatsız edici sivilcelere akne karşı, propolisle hazırlanmış kremle iyi sonuçlar alınmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.