Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

PROPOLİSİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE TESİRLERİ

14.04.2021
19
PROPOLİSİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE TESİRLERİ

Propolis, etkileyici ölçüde biyolojik olarak faal madde kapsayan bir arıcılık ürünüdür. Arılar, kolonileri insanlara bal, propolis, balmumu, arı poleni, erkek arı sütü, arı zehri ve öbürlerini kapsayan çok rakamda verimli ürün sağladığı için seyyaremizdeki en bedelli böceklerden biridir. Öyle ki ünlü bilim adamı Albert Einstein ‘ ’Şayet arılar yeryüzünden kaybolursa insan yaşamı 4 sene sonunda sona erer ’ ’ demiştir.

Propolis Nedir?

Propolis, arılar tarafından üretilen kahverengiden koyu yeşile çalan renge sahip, reçineli bir maddedir. Arıların ağaçların bahar tomurcuklarından kavak, kızılağaç, huş ağacı vb. topladıkları yapışık maddeler, sindirim sürecinde enzimler tarafından değiştirilir. Kovandaki propolisin işlevleri muhtelif biçimlerde ortaya çıkmaktadır. Arılar tarafından çatlakları örtmek, girişin iletkenliğini tertip etmek, ana arı ile yumurta ekmeden evvel petek hücrelerini dezenfekte etmek ve ayrıca yabancı cisimleri izole etmek için kullanılır.

Propolisin Faydaları

Eski Yunanlılar, Romalılar ve Mısırlılardan beri propolis, doktorlukta kullanılmaktadır. Bedenin muhtelif sistemlerini etkilediği düşünülmektedir. Hipokrat, propolisin hem iç hem de dış yaraların iyileşmesini süratlendirmek için verimli olduğunu belirtmiştir ve Gaius Plinius Secundus, propolisin urları, adale sızılarını ve ülserleri rehabilitasyon etmek için kullanılabileceğini yazmıştır. Propolisin bereketli özelliklerinden Farsça el yazmalarında egzama ve romatizma gibi muhtelif rahatsızlıklara bir takat olarak bahsedilmektedir.

Propolis şu anda kremler ve özler dahil olmak üzere çok muhtelif cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca propolis, biyolojik olarak faal yiyecek yardımları biçiminde kullanılır.

Propolis, flavonoidler, aromatik asitler, diterpenoik asitler, triterpenoidler ve fenoller gibi çok rakamda faal bileşik kapsar. Bu bileşenler propolisin neden insan sıhhatine verimli olduğunu açıklayabilir. Propolisin antiinflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

Propolis, ince bağırsağı asalağa eden kamçılı asalakların neden olduğu bağırsak enfeksiyonu olan giardiasis’ten kurtulmaya takviyeci olabilmektedir. 2005 senesinde yapılan bir araştırmada, propolisin kronik vajinit için kullanılabileceğini tespit edilmiştir. Ayrıca 2006 senesinde yapılan bir araştırmada propolisin, Giardia gelişmesini ve bağırsak yapışmasını durdurmaya takviyeci olduğunu ve iyileşme oranını artırdığını tespit etmiştir.

Propolis, diş eti cerahati ve değişik ağız problemleriyle çabada takviyeci olabilecek antibakteriyel özellikler kapsadığından, ağız sıhhatinin korunmasına takviyeci olabilir. 2011 senesinde yapılan bir çalışmada, hastalardan dişlerini fırçaladıktan sonra içkisiz propolisi gargara olarak kullanmaları istendi. Gargara kullandıktan 45 gün sonra diş eti sıhhatinde bir iyileşme ve plakta bir eksilme olduğu fark edilmiştir. Propolisin bu tesiri büyük ihtimalle antiinflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Propolis, antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı sıklıkla dermatolojik formülasyonlarda kullanılır. Ayrıca ciltteki hür radikal etkinliğini eksilterek ve kolajen imalini teşvik ederek yara iyileşmesini destekler.

Propolis merhemleri uçuklar, genital herpes ve ufak yanıklar için iyileşmeyi süratlendirmek için kullanılabilir.

Propolis özleri giardiasis, helicobacter pylori enfeksiyonu ve kandidiyazdan kurtulmak için kullanılabilir.

Propolis ayrıca nörodejenerasyonla gayret etmek ve muhtelif bulaşıcı süreçlerde gidişatı iyileştirmek için kullanılır.

2017’de yapılan bir çalışmada, hangi alternatifin en güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmak için muhtelif propolis numuneleri test edildi. Bu çalışmada kırmızı propolisin, yeşil ve kahverengi propolisten üstün olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca propolisin, ur hücrelerinin gelişmesini ve gram-pozitif bakterilerin artmasını yasaklama becerisine sahip olduğu bulundu.

Propolisin Antimikrobiyal Özellikleri

Propolisin antimikrobiyal özellikleri, propolisin bal ile beraber hem izole edilmiş hem de polimikrobiyal kültürlerde Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Candida albicans’a karşı antimikrobiyal etkinliğe sahip olduğu 2012 senesinde yapılan bir çalışmada doğrulandı.

2016 senesinde yapılan bir bilimsel çalışmada, yeşil propolis tüketiminin reaktif oksijen cinslerini eksilttiği, hidrojen peroksitin neden olduğu sitbitkioksisiteyi eksilttiği ve nöronları zarardan gözettiği bulundu.

Doğal bir ürün olan propolis, çoğu insan için oranla tehlikesizdir. Bununla beraber, araştırma beceriksizliği ve alerjik tepkinlerle ilişkili bazı kontrendikasyonlar vardır. Propolisin gebelik ve emzirme döneminde tehlikesiz olduğunu ispatlayan beceriksiz çalışma rakamı sebebiyle hamile ve emziren bayanlar için propolis kullanımından sakınmak ya da hekim onayı ile almak daha verimli olabilir.

Propolis harcamak ya da kendinize uygun olan propolis kapsayan yiyecek yardımları kullanmak bağışıklık sisteminin klasik işlevlerine dolaylı olarak takviyeci olacaktır. Seçim ettiğiniz ürünlerin, markaların emin olduğundan tahlilleri yapılmış ve yiyecek onay numaraları, sertifikalarının bulunduğundan emin olunuz. Sıhhatli günler!

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.