Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Spirulina Kazanç, İlaçlar Gider

27.10.2021
22
Spirulina Kazanç, İlaçlar Gider

Spirulina ’nın sağlık üzerinde ne cins tesirler yaptığını açıklayan profersör hekim Tolga Göksan “Spirulina yeterince tanınsaydı, tüm ilaçlara veda edilirdi” dedi.

Tolga Göksan yaptığı açıklamada “Mikroalgler, lüzum dinledikleri enerjiyi, güneş veya rastgele bir ışık kaynağından verimli bir biçimde sağlayan fbitkiosentetik organizmalardır. Çoğu cins, hücre içinde yüksek ölçüde prbitkiein, pigment, yağ asitleri, vitamin, antibiybitkiik, hidrokarbon, polisakkarit ve daha pek çok metaboliti natürel olarak biriktirebilmektedir. Özellikle imalinin basit olması ve yüksek ölçüde prbitkiein %55-70, vitaminler B ve E vitaminleri, mineraller çinko, mangan, demir, selenyum, pigment maddeleri beta-karbitkien, klorofil ve fikosiyanin ve GLA yağ asidi ile Spirulina ticari mikroalg imalinde ayrı bir ehemmiyete sahiptir. Ayrıca çoğu mikroalg türünşöhret aksine selülozik yapıda hücre duvarına sahip olmaması da Spirulina’nm biyolojik anlamda canlılar tarafından maksimum derecede faydalanılmasını sağlar.

Sağlık mevzusundaki katı tavrıyla bilinen FDA ABD 1981 senesinde Spirulina’nm zengin bir prbitkiein, vitamin, mineral ve pigment kaynağı olduğunu onaylamış ve besin yardımı biçiminde güvenle tüketilebileceğini açıklamıştır. Birleşmiş Uluslar Yiyecek ve Tarım Teşkilatı UN-FAO tarafından da çocuklar ve erişkinler için tehlikesiz ve bereketli bir besin yardımı olduğu kabul edilmiş ve tüketimi öneri edilmiştir. Yalnızca içeriğinde fenilalanin aminoasidinin yüksek olması sebebiyle fenilketonüri hastaları ve siyanobakterilere alerjisi olanlar tarafından kullanımı önerilmemektedir.

Kuru ağırlığının takribî 2/3’ünün prbitkiein olması sebebiyle, yemeklerden evvel alınan Spirulina’nm tokluk hissi yarattığı kullanan şahıslar tarafından belirtilse de ürünşöhret doğrudan zayıflatıcı ve yağ yakıcı tesiri bulunmamaktadır. Benzer biçimde yüksek vitamin, mineral, pigment ve antioksidan özelliği sebebiyle geçmiş yarıyılda illet hastalık hastaları ve yakınları için de bir umut olarak görülmüştür. Fakat Spirulina kullanımındaki temel emel, günlük olarak almamız gereken veya noksan aldığımız besin maddelerini natürel bir biçimde yardım etmek ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlü yakalamak olmalıdır.

Spirulina’nm ülkemizde popüler olduğu senelerde “zayıflatıcı yosun” veya “mucize yosun” biçiminde yanlış lanse edilmesi, gerçeğinde sağlık için bereketli olan bir besin yardımını, neredeyse ülkemiz piyasasında yok olma noktasına getirmiştir. Yosunla hiçbir ilgisi olmayan ürünlerin zayıflatıcı yosun diye piyasada satılması veya benzer ürünlerin içeriğinde bulunan sibutramin maddesinin Spirulina ile telaffuzda benzerlik göstermesi, bu ürünşöhret ülkemizde imal ve satışını negatif doğrultuda etkilemiştir. Gerçeğinde bu ürünşöhret Spirulina ile hiçbir alakası olmayıp, Spirulina’da sibutramin bulunmamaktadır. Ayrıca, yurtdışından ucuz maliyete ithal edilen fakat faktör maddesi çok düşük ölçüde veya hiç bulunmayan ürünlerin de bu vaziyete negatif tesiri olmuştur. Bu tip ürünler tüm dünyada, özellikle de Uzakdoğu ülkelerinde bilinçli harcayıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Natürel ürünler alanında dünya devi şirketlerin ürün yelpazeleri içerisinde de bu tip mikroalg ürünleri bulunmaktadır. Netice olarak, imali ve hakimiyeti uzman şahıslar ve müesseseler tarafından yapılan Spirulina, Chlorella ve Haematococcus gibi mikroalg ürünleri, insan sıhhati için hasarlı değildir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.