Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

SU-JOK: ELLER VÜCUDUN AYNASIDIR

26.04.2021
13
SU-JOK: ELLER VÜCUDUN AYNASIDIR

Seçenek tıbbın yeni tanınmaya başlayan dalı “Su-Jok”a göre, eller ve ayaklar, vücudun asıl bir aynası ve bu uzuvlarda, tüm vücuttaki rahatsızlıkları iyileştirecek “uzaktan kumanda” işlevi bulunuyor.

Kırımlı Psikolog Dilara Trubach, Su-Jok’un, baş sızısı, epilepsi nöbeti, kabızlık, ishal, bulantı, kramp, romatizma, lumbago, siyatik gibi rahatsızlıklarla, cinsel işlev bozuklukları ve kulak-burun-boğaz hastalıklarına karşı tesirli olduğunu söyledi.

Dilara Trubach, Kore dilinde “Su”nun el, “Jok”’un da ayak anlamına geldiğini, Güney Koreli Prof. Dr. Park Jea Woo tarafından geliştirilen seçenek tıbbın bu dalının, ananesel akupunktur usullerine katkıda bulunmayı hedeflediğini söyledi. Moskova Üniversitesi Psikoloji Kısmı’nden mezun olduğunu, daha sonra Taşkent’te 1 sene akupunktur, Tibet’teki bir Su-Jok mektebinde “Dalai Lama Nebatsal Bilgisi” ve Aşkabat’ta da hipnoz eğitimi aldığını anlatan Trubach, Türkiye’de çok yaygın olmayan Su-Jok’un, tüm dünyada çok iyi aşinasını kaydoldu.

Trubach, anatominin tamı araştırıldığında, elerin ve ayakların, vücudun ufak, ancak asıl bir aynası olduğunun görülebileceğini belirterek, “Bu bakışla, el ve ayaktaki baş parmak, kafamıza tekabül eder. Bunun ötesinde elde avuç, ayakta da taban ve 5 parmak vardır. Tıpkı gövdemizden uzanan kollar ve bacaklarımız gibi. Her parmakta boğumlar bulunmaktadır. Tıpkı kol ve bacaklarımızın üç kısımdan, baş ve boynumuzun iki kısımdan oluşması gibi” dedi.

Su-Jok’a göre, el ve ayakların insan bedeninin minyatürü olduğunu ve üzerinde bedenin muhtelif uzuvlarına karşılık gelen noktalar bulunduğunu anlatan Trubach, rehabilitasyonun, rahatsızlık bulunan uzuvların el ve ayaklarda karşılık geldiği noktaların masajla harekete geçirilmesinin yanı gizeme tohum, diken ve ufak taşlar gibi natürel uyarıcılarla yapılabildiğini bildirdi. Trubach, Su-Jok’un, baş sızısı, epilepsi nöbeti, kabızlık, ishal, bulantı, kramp, romatizma, lumbago, siyatik gibi rahatsızlıklarla, cinsel işlev bozuklukları ve kulak-burun-boğaz hastalıklarına karşı tesirli olduğunu söyledi.

Su-Jok’un uygulamasının kolay olduğunu vurgulayan Trubach, şunları kaydoldu: “Su-Jok’un, doğru uygulama karşısında tesiri acele ortaya çıkar. Birkaç dakika içinde ya da birkaç saniye sonra tesiri başlar. Elleriniz ve bilgilerin gizli olduğu başınız, her zaman sizinledir. Metodu uygularken, kullanacağınız aksesuvarı da her zaman kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu rehabilitasyon edici sistemi yaratan, tabiatın kendisidir. Su-Jok’da yanlış uygulama asla şahsa hasar vermez, yalnızca yaptığı harekât tesirsiz olur.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.