Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

TAİ CHİ: SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN

21.04.2021
14
TAİ CHİ: SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN

Daha Önceki bir kavga et sanatıyken, şimdi sağlık kurumularda rehabilitasyonu desteklemek için kullanılan Tai Chi, kalp gibi bir hayli hastalığa iyi geliyor, hafıza ve balansı kuvvetlendirip stresi eksiltiyor

Çinlilerin ananesel sabah sporu Tai Chi, asıl bir sağlık kaynağı çıktı. Amerikalı uzmanlar daha evvel yapılmış 47 araştırmanın neticesini araştırarak, Uzakdoğu sporu Tai Chi nin kronik hastalıklara iyi geldiğini ortaya koydu. Daha Önceki bir Çin kavga et sanatı olan Tai Chi, denge hakimiyeti, elastiklik ve kalp sıhhati kazandırarak, kalp ve multipl skleroz MS gibi hastalıklara iyi geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri nin Tufts New England Tıp Merkezi tarafından yapılan çalışmaya göre, bu sporun iyi geldiği alanlar hastalıklarla hudutlu değil. Çin de binlerce yıldır yapılan Tai Chi, doğru soluk alma teknikleri ve yavaş hareketlerle yapılan özel duruşların bir kombinasyonu. Tai Chi yapanlar bu sporun hafıza, konsantrasyon, sindirim, denge ve elastiklik açısından pozitif tesirleri olduğunu söylüyor.

Yaşlılarda düşme eksiliyor

Uzmanların araştırdığı Çince ve İngilizce araştırmalar da, uygulayıcıların bu iddialarına tıbbi takviyeler getiriyor. Uzmanlar Uzakdoğu dan çıkıp Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde de yaygınlaşan Tai Chi nin özellikle yaşlılar açısından büyük fayda sağlayabileceğini, bu sporu yapan yaşlı bireylerde düşme oranının az olduğunu belirtti. Ayrıca bu kavga et sanatının sağlıklı insanlara da bereketi olduğu, acı, stres ve kaygıyı eksilttiği vurgulandı.

Yeniden sağlıklı bireylerde kalp ve solunum işlevleri üzerinde pozitif tesir yapan Tai Chi, baypas, kalp yetmezliği geçirmiş hastalarda ve yüksek tansiyon, romatizma, MS, akut miyokardiyal enfarktüs rahatsızlıkları olan bireylerde fayda sağlıyor. Çin deki sağlık kurumularda rehabilitasyon destekleyici olarak yaygın biçimde kullanılan Tai Chi sporu, Britanya daki bazı sağlık kurumularda da uygulanıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.