Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

TARÇIN KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜYOR

08.05.2021
12

Diabetes Care mecmuasında yayımlanan habere göre, çaya atılan bir tarçın kabuğu dahi, şeker hastalarının insülin kıymetlerini iyileştirebilir. Bilim adamları, tarçında bulunan MHCP maddesinin, yalnızca kandaki şeker seviyesini değil, kandaki yağ ve kolesterol ölçüsünü de düşürdüğünü ifade ettiler.

ABD’nin Beltsville kentindeki Tarım ve Beslenme Araştırma Merkezi’nde görevli bilim adamı Richard Anderson ve takımı, tarçının içinde bulunan MHCP metil hidroksi kalkon polimer maddesinin kandaki şeker seviyesine olan tesirini, yiyecekleri incelerken kazara fark etti.

MHCP, laboratuvarda yapılan deneylerde insülin gibi tesir ederek, hücrelerin glikoz tüketimini artırdı. Anderson, laboratuvarda yapılan deneylerden sonra, tarçının tesirini, Pakistan’da yaşayan tip 2 şeker hastası 60 bireyin üzerinde test ettiklerini kaydoldu. 40 gün süresince her gün birkaç gram tarçın verilen şeker hastalarının kanındaki şeker seviyesinin, hakimiyet grubuna göre yüzde 20 oranında daha düşük olduğu tespit edildi. Tarçın verilen hastaların kimilerde, şeker hastalığının bulgularının tamamen yok olduğu kaydolundu. Bilim adamları, bulguların tarçın rehabilitasyonu kesildikten sonra yine ortaya çıktığını söylediler.

Anderson, MHCP maddesinin yalnızca kandaki şeker seviyesini değil, kandaki yağ ve kolesterol ölçüsünü de düşürdüğünü ifade etti.

Bilim adamları, şeker hastalarına günde 6 gram kadar çekilmiş tarçını yemeklere karıştırmayı önerdi. Tarçın hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.