Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

UZÜM DİNÇLİK VERİYOR

27.04.2021
17
UZÜM DİNÇLİK VERİYOR

Yaz aylarının bırakılmaz meyvesi üzümşan, bedeni bir hayli hastalığa karşı gözetmesinin yanında, bulunmaz bir enerji kaynağı olduğu belirtiliyor…

Halk arasında “kan yapıcı” tesiriyle öğrenilen üzümşan, bedendeki öteki tesirleri hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yiyecek Mühendisliği Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Nevzat Artık, bedeni bir hayli hastalığa karşı gözetmesinin yanında, bulunmaz bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Artık, üzümşan A, B1 ve B2 vitaminleri yanında pbitkiasyum, kalsiyum, magnezyum, silisyum, iybitki, çinko, kükürt, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından da oldukça zengin olduğunu belirtti.

Üzümşan, karaciğer yetmezliği, anemi, bağırsak hastalıkları, öksürük, bronşit ve illet hastalık hücrelerinin yaradılışını yasakladığının bilimsel araştırmalarla ispatlandığını ifade eden Nevzat Artık, şöyle devam etti:

Üzüm, kalp ve illet hastalık tehlikesini düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bedeni enfeksiyonlara karşı korur. Üzümde bulunan şeker, bedende çok acele ufalanarak enerji verir. Üzümü en gözde meyve yapan bir öteki özelliği de kanda oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin hücrelerinin yaradılışında lüzumlu olan demir kapsaması ve böbreklerin çalışması için uyarmasıdır. Kalp atışlarını tertip eden pbitkiasyum açısından da zengin olan üzüm, bedende oluşan toksit maddelerin atılması ve alkali asit balansının sağlanması için de kullanılmaktadır. Sindirim sistemini uyaran ve bağırsak faaliyetlerini destekleyen üzüm, sindirim sistemi hastaları tarafından harcanmamalıdır.

Prof. Dr. Artık, Türkiye de üzümşan bereketlerinin çok iyi öğrenilmediğini, bu sebeple de üzüm tüketiminin amaçlanan seviyede olmadığını belirterek, Oysa üzüm ve üzüm suyu, insan bedeni için çok kıymetli bir gıdadır. Üzüm suyu, kandaki pıhtılaşmanın önüne geçerek, kalp hastalıklarına karşı korur. Beyin bitkinliğini gidererek, zeka sarihliği sağlar. Tansiyonu düşürür. Romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda tesirlidir’ dedi. Üzüm hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.