Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yerüstü Zenginliklerimizi Değerlendirmiyoruz

27.04.2021
10
Yerüstü Zenginliklerimizi Değerlendirmiyoruz

Ülkemizde tıbbi bitkileri işleyebilsek 100 milyar dolar kazanç sağlayabiliriz. İspanya tıbbi bitki çeşidi Türkiye ’ye göre daha az olmasına karşın senelik 35 milyar dolar kazanç elde ediyor.

Türkiye Avrupa kıtasının neredeyse bütününe yakın bitki çeşidine sahip. 4 bin 200 ‘ü sadece Ülkemizde olmak üzere 12 binin üzerinde bitki çeşidi tesbit edilmiştir.

Pamukkale Üniversitesi PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bvefatı Öğretim Azası Prof. Dr. Ali Çelik, Türkiye ’nin sahip olduğu 12 bin bitki çeşidinden yeterince yararlanamadığını belirterek, yapılacak çalışmalarla tıbbi ve aromatik bitkilerden senelik 100 milyar dolar senelik kazanç sağlanabileceğini söyledi. Çöğen bitkisini misal gösteren Çelik, Berlin ’deki Eczacılık Fakültesi ile birlikte üzerine çalıştıkları bitkinin ileride illet hastalık ilaçlarının imalinde ehemmiyetli pbitkiansiyele sahip olmasını bilave ettiklerini kaydoldu. Prof. Dr. Çelik, yer altı zenginliklerinin yanı gizeme yer üstündeki bitki örtüsünün de ülkelerin ehemmiyetli natürel zenginliği olduğunu belirtti.

Yazıkki Bitkileri İşleyemiyoruz

Bu bitkilerin yurt dışına çiğ ithal edildiğine, başka ülkelerde işlenerek dünyaya dağıtıldığına işaret eden Prof.Dr. Çelik şöyle devam etti: “Ülkemizde bu tıbbi ve aromatik bitkilerin ticari pbitkiansiyeli ancak çiğ droglar biçiminde. Defneyi yaprak, kekiği çiğ olarak ihraç ediyoruz. Bunların işlenip ihracatının yapılması gerekir. Ülkemizde birçok natürel bitki cinsinden ne yazık ki yeterince istifade edilemiyor. Mesela çöğen bitkisi. Şu anda Berlin ’deki Eczacılık Fakültesi ile birlikte üzerinde çalışmalar yaptığımız çöğen, ileride illet hastalık ilaçlarının imalinde ehemmiyetli pbitkiansiyele sahip olan bitkilerden bir tanesidir. Doğu Karadeniz bölgesi de oldukça yüksek pbitkiansiyele sahip. Trabzon, Aydın ’ın Kuşadası ilçesi ve etraflarında salep mevzusunda oldukça ümit verici mahsuller var. Yaban mersini, keçi boynuzu, key eriği elması, yaban erikleri gibi birçok cinsin ülke ekonomimize ehemmiyetli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.”

İran ’da Yapılan Çalışmalar Türkiye ’yi geçti

Bitki florasının çok daha düşük olmasına karşın bu mahsullerden İspanya ’nın 35, İtalya ’nın 12, İran ’ın ise 8 milyar dolar kazanç sağladığına, Türkiye ’nin kazancının ise milyon dolarlar seviyelerinde kaldığına dikkati sürükleyen Ali Çelik, tıbbi ve aromatik bitkilerin ülke ekonomisine kazanç sağlayıcı hale getirilmesi gerektiğine değindi. Çelik, “İspanya bizim kadar bir floraya sahip olmamasına karşın senelik 35 milyar dolarlık bir girdi sağlıyorsa, 12 bin bitki çeşidi olan ülkemizde yapılacak çalışmalar ve niyetli projelerle takribî olarak 100 milyar dolar etrafında senelik kazanç sağlanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.