Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

E-hayat uykuya da darbe yaptı

27.03.2021
5
E-hayat uykuya da darbe yaptı

İnsan hayatını neredeyse tamamen ele geçiren sosyal medya, reyin ve TV alışkanlıkları uyku zamanını eksilterek negatif bir yaşam sunuyor.

Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkan Dayanakçısı Prof. Dr. Fuat Özgen, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, insan yaşamında çok ehemmiyetli yer yakalayan uyku sırasında bedenin dinlendiğini ve yine yapılandığını söyledi.

Elektriğin yaygın kullanılmasıyla insanların uyku müddetinin eksildiğini anlatan Özgen, “100-110 sene evvel vasati uyku süresi 10-11 saat seviyesindeydi. Şu anda insanlar 50 sene evvele göre ise vasati 1 saat daha az uyuyor. Vasati uyku süresi 8 saate düştü.” diye konuştu.

Televizyon, son senelerde de internet ve sosyal medyanın, uyku zamanlarını kısalttığını dile getiren Özgen, “Muhtemelen önümüzdeki senelerde uyku süresi eksilmeye devam edecek.” ifadesini kullandı.

Özgen, “Büyük şehirlerde çalışma hayatındaki bir insan, diyelim ki devlet memuru, trafikte evine varması 19.00-19.30’u buluyor. Yemeğin hazırlanması, çay içilmesi vesaire derken, saat 22.00’yi geçiyor. İki söz edeyim, televizyonda dizi izleyeyim, internette reyin oynayayım, sosyal medyaya bakayım dediğinde gece 24.00 oluyor. Bu da ister istemez uyku zamanını kısaltıyor.” dedi.

“Uykunun niteliğini düşürüyor”

İnsanların yüzde 96’sının 6-8 saat yattığını bildiren Özgen, yüzde 4’lük gruba ise 3-4 saat uykunun yeterli geldiğini kaydoldu.

En niteliklisinin gece uykusu olduğunu vurgulayan Özgen, “İster dağ başında hengamesiz bir etrafta olun, ister karanlık bir odada yatın, uykunun niteliği gün ışıdıktan sonra bozulur. Bunun için ‘Kesinlikle gece yatın’ diyoruz.” biçiminde konuştu.

İnsanların, uykusundan çalarak gece de sosyal medyada, bilgisayar başında zaman geçirdiğine dikkati sürükleyen Özgen, şöyle devam etti:

“Birçok insan yatarken telefonunu yanına koyuyor. Bunların hepsi uyku zamanını kısaltan ve uyku niteliğini bozan etmenler. Mesela bilgisayarda veya telefonda bir strateji oyunu oynadığın zaman, bedende ister istemez adrenalin deşarjı oluyor, başka bir deyişle sempatik anlamda bir uyarılma oluyor. Bu biçimde yattığın zaman o uykunun niteliği çok daha eksiliyor. Uyarılmış bir halde uykuya girmemek gerekiyor.”

Özgen, iyi bir uyku etrafının bireye göre değiştiğini belirtti.

Yurt dışında, “uyku hijyeni” kaidelerine göre sıhhatli uyku açısından çiftlerin ayrı yataklarda uyumasının önerildiğini bildiren Özgen, “Horlama, tedirgin bacak belirtiyi gibi gidişatlarda çiftlerin ayrı yataklarda yatmasını öneriyoruz fakat toplulumuz için bu vaziyet pek de uygun değil. Hastalara yatakları ayırmalarını önerdiğimde ’60 yıldır bu adamla uyuyorum, ver ilacını, ayırma bizi’ diye fırça yediğimiz çok oluyor.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda sıhhatli uyku

Yetişkinlere göre çocukların uyku lüzumunun daha fazla olduğuna işaret eden Özgen, çocukların 2 yaşında bcan verilmiş halde günde takribî 18 saat yattığını, mektep çağına geldiklerinde ise müddetin 7-8 saate kadar düştüğünü söyledi.

Çocukları, sabah mektebe gideceği için saat 21.00’de yatmaya zorlamamak gerektiğini belirten Özgen, şunları kaydoldu:

“10-12 yaşındaki bir çocuğun karnını doyurup ‘Hadi bakalım, yat’ demenin bir anlamı yok. Hiç kimsenin mide doluyken uyumaması gerekli. Aç karnına da uyunmaz. Ayrıca inatlaşma başlayınca o uyaranla çocuk, yatağa girse bile uyku niteliksiz oluyor. Onun için çocuğunuzla çatışmayın, anne babasıyla zaman geçirmenin zevkine vardıktan sonra yatmasını teşvik edin.”

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.