Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tükenmişlik Belirtiyi

26.10.2021
18
Tükenmişlik Belirtiyi

Zaman zaman hepimiz her şeyin ters gittiğini düşünmüşüzdür. Herşeyin ters gittiğini hiçbirşeyin düzelmeyeceğini. Çoğu zaman bu geçici bir gidişattır. Dr. İlkay Munoz Paris, tükenmişlik belirtisinin, yaygın olarak insanların surat surata çalıştığı işlerde fertlerin, duygusal güzergahtan kendilerini tükenmiş sezmeleri, işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları ve şahsi zafer duygularında eksilme biçiminde görülen bir belirti olduğunu belirtti.

Tükenmişlik belirtiyi ile alakalı olarak Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün yayınladığı Dünya Sağlık raporunda tükenmişliği;  Fazla çalışma ile ortaya çıkan fazla bir duygusal bitkinlik ve bunun neticesinde iş ve mesullüklerini yerine getirememe vaziyeti olarak belirlediğini belirten Anti-Aging ve Regenerative Tıp uzmanı Dr.İlkay Munoz Paris, “Buna göre; fert zaman içinde kronikleşmiş bir biçimde bitkinlik yaşar; işinden soğur, kendi içine çekilir ve artan bir biçimde beceriksiz olduğunu sezer. Maslach ’a göre tükenmişliğin en ehemmiyetli ebadı duygusal tükenmişliktir. Çalışanlardan teşkilatsal ve şahsi doğrultudaki temennilerin duygusal tükenmişlikle doğrudan ilişkili olduğu öğrenilmektedir. Tükenmişliğin ikinci ebadı olan duyarsızlaşma etrafını, işini hakimiyet edemediğini düşünen çalışanın negatif bir vakayla karşılaştığında kendini naçar sezmesi ve bu gidişatta başa çıkmak için makine gibi davranmaya başlaması biçiminde kollanmaktadır. Tükenmişliğin üçüncü ebadı şahsi zafer eksikliği ise çalışanlar takdir edilmediklerini düşündüklerinde ortaya çıkmaktadır. Birey kendini naçar ve hadiseleri hakimiyet edilemez sezdiğinde kendi becerilerini denetlemeye başlamakta ve bu gidişat şahsi zafer beceriksizliğine neden olmaktadır” dedi.

Adrenal tükürük testinin, tükenmişlik belirtiyi tanısında ehemmiyetli testlerden birisi olduğunu anlatan Dr.İlkay Munoz Paris, “Günde 4 ayrı tükürük misali bir araya gelir, bu misallerde Kortizol, DHEA, 17-OH progesterone, IGA saliva ve Gluten İntolorance testlerine bakılır. Uykusuzluk, Bitkinlik, Fazla kilo alma, Bunalım, Sık sık hastalıklara tutulma, Beden korunma sisteminde zayıflama, Asaplılık, kızgın, münakaşacı ruh hali, diyabet hastalığı, Tiroid hastalıklarında altta uyuyan Adrenal Bitkinlik Belirtisini tespit etmek emeliyle muayenehanemizde Tükürük Testi yapılmaktadır” dedi.

Beslenme alışkanlıklarında tükenmişlik belirtisine tesiri olabileceğini düşünen uzmanlar sağlıklı beslenmeninde ehemmiyetli olduğunu belirtti. İnsanların kesinlikle kendilerine zaman ayırması gerektiğini ve şahsı mutlu eden seylerin zaman zaman yinelenmesi gerektiğini söyledi.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.