Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

UYKUDER: 1,5 milyon şahıs hasta

04.11.2021
20
UYKUDER: 1,5 milyon şahıs hasta

Tanı koyulmuş hasta rakamının çok az olmasına rağmen 1 milyon 500bin bireyin uyku apnesi olduğu biliniyor.

Uyku Derneği UYKUDER Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ,Türkiye’de, resmi bilgilere göre 1.5 milyon uyku apne belirtili şahıs bulunduğunu belirterek, “Buna karşın uyku apne tanısı konulmuş hasta rakamı çok az. Tanı konulmuş kesin hasta rakamını bilemiyoruz. Avrupa’daki gidişat da ülkemizdekine benzer.” dedi.

Dernek tarafından organize edilen, “5. Uyku Bozuklukları Kurultayı”ne katılmak için Trabzon’a gelen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı da olan Prof. Dr. Karadağ, yaptığı açıklamada, uykuda yineleyen üst solunum yolu tıkanmalarıyla karakterize ve sıklıkla kandaki oksijen oranının eksilmesiyle birlikte görülen gidişatın Obstrüktif Uyku Apne Belirtiyi olarak belirlendiğini söyledi.

Uyku apnesinin ehemmiyetli bir sağlık meseleyi olduğunu ifade eden Karadağ, “Kumpassız soluk alış verişi ve soluk durmasının şiddetiyle bağlantılı olarak beden oksijen noksanlığı yaşar. Oksijen sağlıklı yaşamın en bırakılmaz gereksinimidir. Tüm sistemlerin sağlıklı yaşam için oksijene lüzumu vardır.” diye konuştu.

Erkekler, daha uğursuz.

Türkiye’de, resmi bilgilere göre 1.5 milyon uyku apne belirtili şahıs bulunduğunu belirten Karadağ, “Buna karşın uyku apne tanısı konulmuş hasta rakamı çok az. Tanı konulmuş kesin hasta rakamını bilemiyoruz. Avrupa’daki gidişat da ülkemizdekine benzer.” dedi.

Uyku apne belirtisinin, erkeklerde daha sık görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Karadağ, şunları kaydoldu:

“Erkekler, bu hastalığın görülmesi noktasında biraz daha uğursuz. Bayanlar ise hastalığa menopozdan sonra biraz daha yatkın oluyor ve hastalık bu yarıyıldan sonra biraz daha çoğalıyor. Uyku apne belirtiyi, yeni doğandan başlayarak 100 yaşındaki şahsa kadar herkeste olabilir. ”  

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.